BUDOSHOW.com - největší přehlídka bojových umění v ČR

  Důležité info 2012
  Hlavní menu
  Budoshow 2011
  Budoshow 2010
  Budoshow 2009


Krav Maga

Krav maga není brutální, je účinná

Krav maga. Dvě exoticky znějící slova, za nimiž se skrývá nejučinnější sebeobranný bojový systém na světě. Je postavený na instinktu napadeného a tvrdých protiútocích především na vitální body. „Když tě někdo napadne, máš právo se bránit jakýmikoliv legálními prostředky. Proto studenty učíme vést údery do krku, píchat prsty do očí a kopat agresory do genitálií,“ říká šéf české pobočky největší světové federace krav maga IKMF Michal Otipka. On sám cvičí několik bojových sportů od klasického boxu, přes valetudo, jiu-jitsu až po thajský box, ale krav maga se věnuje nejvíc. „Je to naprosto komplexní sebeobrana, kterou navíc zvládne každý náš student, za rok pravidelného tréninku se dostane na takovou úroveň, že se ubrání při konfliktu jak na ulici, tak v baru nebo třeba v dopravním prostředku,“ říká Michal Otipka. Základy krav maga ve 40. letech minulého století postavil Čechoslovák Imi Lichtenfeld, když bratislavská židovská komunita čelila každodenní agresi fašistických bojůvek. Imi neměl problém se jim ubránit, byl šampionem v boxu, zápasu, cvičil judo a japonské jiu-jitsu, po otci bývalém cirkusovém artistovi a poté policistovi byl vynikající atlet a gymnasta. Jeho přátelé ale takto vybaveni nebyli, často šlo o intelektuály, kteří kolabovali po 50 metrech běhu. Než by se naučili boxovat nebo prát, bylo by buď po nich nebo v lepším případě po válce. Hitlerova politika ovšem Židy po celé Evropě nenechávala na pochybách, jaký je čeká osud.

Imi Lichtenfeld proto vymýšlel koncept bojové a taktické sebeobrany, kterou by si za relativně krátký čas osvojili i jeho nesportovní přátelé. „My víme, že z většiny našich studentů nikdy nebudou skvělí boxeři, ale chceme se jim přiblížit. Proto se na tréninku velmi intenzivně zabýváme údery a kopy a nabádáme studenty, ale každý úder a kop dali takový, jakoby to měl být ten jediný a rozhodující," vysvětluje prezident IKMF Izraelec Avi Moyal. Jeho učitel Imi Lichtenfeld z fašistického Slovenska utekl v roce 1940. Několik měsíců bojoval v Československé legii v Africe, a pak zamířil do Palestiny, tak jako mnoho evropských Židů. Zde brzy pochopili, kdo se přidal k tehdejší židovské podzemní armádě Hagana a sám David Ben Gurion, pozdější první izraelský premiér, Imiho pověřil vedením výcviku vojáků a dalším rozvojem krav maga. V 80. letech minulého století tento sebeobranný systém překročil výcvicková střediska bezpečnostních a armádních složek a začali ho trénovat i civilisti.

Krav maga, v překladu z hebrejštiny boj zblízka, je postavena na dvou základních principech – sebeobrana a boj muže proti muži. První část klade důraz především na prevenci – schopnosti odhadnout situaci, analyzovat nebezpečí a vyhnout se mu, druhá představuje tvrdý boj bez pravidel s cílem způsobit útočníkovi co nejrozsáhlejší škody a sám zůstat nezraněný. Sebeobranné techniky jsou založeny na reflexivních reakcích, které jsou posunuty do takzvaného principu 200 procent obrana. To znamená, že napadený člověk například úder mířícímu mu do obličeje nejen blokuje rukou, ale ve stejném okamžiku i uhýbá tělem z dráhy útočníkovy ruky. „A krátce na to přichází protiútok – direkt do obličeje a kop do rozkroku, případně prošlápnutí kolena,“ doplňuje Michal Otipka. Kouzlo krav magy spočívá v jednoduchosti a sofistikovanosti. „Techniku, která nám funguje proti direktu nebo facce, mírně modifikovanou používáme i proti kopu, ale i proti noži. Naši studenti se tedy v začátečnických kurzech naučí základ krav magy a s tím pracují celý jejich život," říká Otipka.

Podíváme-li se na složení jeho studentů, zjistíme, že se od předválečného období, kdy Imi Lichtenfeld vymýšlel krav magu pro bratislavské kamarády moc nezměnilo. I dnes se této izraelské sebeobraně věnují především lidé bez předchozí zkušenosti s bojovými sporty. Polovina z nich jsou „ajťáci,“ podstatnou část tvoří ženy. „Dlouho jsem nad tím přemýšlel, proč k nám chodí tolik ajťáků. Pak mi to došlo. Nemají čas ani chuť učit se 10 let kickbox a často nemají rádi prostředí klubů bojových sportů, protože do některých chodí hodně nácků. Dali si jedna a jedna a dohromady a vyšlo jim, že krav maga je nejlepší,“ vysvětluje šéf české pobočky International Krav Maga Federation.

Michal Otipka a jeho kolegové z IKMF ČR studenty rovněž připravují na reálné situace ve skutečném prostředí. Netrénují pouze v tělocvičně, ale pronajímají si kluby a bary, autobusy, tramvaje, bazény, snaží se být připravení na všechny možné siutace. Každý rok také pořádají dva tématické letní kempy. Několikrát do roka do Česka přivezou špičkové instruktory z Izraele a uspořádají s nimi veřejný trénink na určité téma, například, jak se bránit při přepadení v autě nebo v domě. „Každý takovýto seminář je postaven tak, aby si z něj něco odnesli jak naši studenti, tak aby na něj mohli přijít i lidé zatím netknuti krav magou,“ poznamenal Otipka. Hledáte-li sebeobranu, kterou se za relativně krátký čas naučíte na slušné úrovni, chcete-li udělat významný krok pro zvýšení sebevědomí a fyzičky, podívejte se na web kravmaga.cz. Kluby jsou rozesety po celé republice, v Praze, Brně, Ostravě, Kladně, Plzni, Mělníku, Jihlavě, Říčanech.

T Pavel Eichler, Civilian and Combat Instructor Krav Maga F Kravmaga.cz

O české IKMF Krav Maga se na našem území začala neoficiálně cvičit v roce 2003, kdy k nám byli zvaní instruktoři z jiných zemí, a pořádaly se veřejné semináře. V průběhu dalších pěti let se podařilo Michalu Otipkovi, jeho bratrovi a Dušanovi Vavrečkovi úspěšně absolvovat dvě části instruktorského kurzu v Polsku a poté v Praze přímo pod vedením tehdejšího předsedy IKMF Eyala Yanilova, splnit potřebné zkoušky a otevřít oficiální českou pobočku Mezinárodní KRAV MAGA Federace (IKMF) a následně první třídy pro veřejnost. V současnosti je v Čechách necelá dvacítka tréninkových míst (měst) koncem srpna letošního roku (2012) byl Civilním instruktorským kurzem zakončen roční program přípravy instruktorů, česká pobočka IKMF tak získala 16 nových instruktorů, díky čemuž se budou otevírat nové třídy v mnoha dalších městech a běží také programy sebeobrany pro děti ženy a ozbrojenné složky.

Krom pravidelné výuky pořádáme pravidelné tematické semináře – například velice úspěšné semináře Bar Fight pod vedením instruktora Global Teamu Tamira Gilada (Expert 4), zaměřeného na boj v klubu, diskotéce či baru (cca 70 účastníků), Fighting Tactics pořádaného Haimem Sassonem (GIT, Expert 4) (cca 90 účastníků) či Tactical & Combat Shooting semináře s Tamirem Giladem, jenž je krom Krav Magy též instruktorem izraelské combatové střelby. V létě také pravidelně pořádáme letní kempy v Lázních Libverda – v roce 2010 letní kemp s tematikou Antiterror Training, kde se naši studenti učili řešení vysoce krizových situací, scénáře únosu dopravního prostředku či ozbrojené přepadení v uzavřených prostorech; letos pak Weapons Camp, zaměřený na řešení útoků zbraněmi (nůž, tyč, střelná zbraň), boj s více útočníky, boj v zastavěné oblasti či scénáře s více útočníky a pak také pokračování kempu Antiterror Training, jehož vyvrcholením byl boj v osobním automobilu a okolo něj. Pořádáme též pravidelné třídy pro příslušníky policie, které jsou obsahově odlišné od civilní verze Krav Magy.

Snažíme se poskytnout našim studentům a ostatním zájemcům poskytnout co nejširší možné spektrum sebevzdělávání v různých oborech i nad rámec tréninku Krav Maga, pravidelně proto pořádáme i semináře z mnoha jiných oborů. V minulosti jsme proto opakovaně uspořádali velmi oblíbený seminář zaměřený na zvládnutí základních cviků s kettlebellem, semináře combatové střelby, seminář použití teleskopického obušku či ve spolupráci s externími instruktory připravujeme studenty k získání zbrojního pasu. Náš tým neustále pokračuje ve vlastním vzdělávání a pravidelně si rozšiřuje své znalosti v rámci systému Krav Maga, kdy se na speciálních kurzech učí od těch nejlepších instruktorů z Izraele (můžeme se tak pyšnit například policejními instruktory, instruktory pro ochranu třetí osoby či např. instruktory dětí), tak i mimo něj – naši instruktoři se zúčastnili například kurzů přežití v bojových podmínkách, bojové taktiky průzkumného družstva, zdravotních a záchranářských kurzů či kurzů a seminářů tréninku s kettlebellem. Sebeobranný systém KRAV MAGA se těší vysokému zájmu jak v řadách veřejnosti, tak i mezi členy policie a ozbrojených složek. Mezi hlavní priority IKMF CZ pro následující rok proto patří zejména rozšiřování instruktorského týmu a rozšiřování výuky i do dalších měst v ČR. Naším cílem je oslovit širokou veřejnost, dokázat, že Krav Maga je skutečně systém pro každého a pořádat vysoce kvalitní a zajímavé akce.




| Autor: administrator | Vydáno dne 08. 10. 2012 | 6229 přečtení | Informační e-mailVytisknout článek
  Novinky
11.09.2018: test
test

06.07.2014: Termín Budoshow 2014
Letošní ročník Budoshow je stanoven na 19.10.2014. Nezapomeňte si zapsat termín do svých diářů protože 17.ročník bude úplně jiný než ročníky předešlé.

04.01.2014: připravujeme velkou fotogalerii
už brzy zveřejníme celou fotogalerii z aktuálního ročníku

07.07.2013: Nové stránky Budoshow
Máme pro Vás další skvělou zprávu. Dokončujeme nové stránky Budoshow a brzy je představíme veřejnosti a doufáme, že se budou líbit. Bude možnost i pro zahraniční hosty v anglickém jazyce, bude přehlednější menu, více foto a video galerií a připravujeme také e-shop a hlavně spoustu nových informací...

07.07.2013: Nový termín budoshow
Konečně můžeme potvrdit termín na 16.ročník brněnské Budoshow, která vypukne v brněnské hale na Vodove 108 v neděli 1.prosince 2013. Už teď se můžete těšit na nové styly bojových umění v podání těch nejlepších a poprvé se také představí v Brně na tatami nový styl, který jsme tady za celých 15 let ještě neměli. Máme už jasno i s moderátorem letošního ročníku a máte se opravdu na co těšit.. zkuste uhádnout o koho se jedná :-)

03.11.2012: Anketa o nové styly na Budoshow
Připravili jsme pro vás novou anketu na téma: Jaké nové bojové umění nebo sport chcete vidět na dalším ročníku brněnské BUDOSHOW? Styly které budou mít nejvíce hlasů rádi zařadíme do programu, tak vesele hlasujte o své oblíbené bojové umění.

01.11.2012: Autogramiáda VIP hostů Budoshow
V sobotu 24. listopadu 2012, připravují pořadatelé Budoshow ve spolupráci s OC Futurum Brno autogramiádu VIP hostů letošního 15. ročníku. Další informace, budou zde již brzy!

31.10.2012: Moderátor letošní Budoshow 2012
Kdo letos bude moderovat Budoshow? Celým večerem nás bude provázet moderátor a herec Jiří Mádl, kterého znáte například z filmu Snowboarďáci, Rafťáci nebo Bathory. Oficiální web

31.10.2012:

17.10.2012: Předprodej vstupenek na Budoshow 2012
Pokud ještě nevlastníte vstupenky na letošní 15.ročník Budoshow, tak máte několik možností. Jako první je zakoupit si lístky přes portal ticketpro.cz nebo v kamenných obchodech v Brně.

Jako první je to obchod firmy Hayashi Brno, Traubova 20 nebo Copy Servis na Solniční 12 v Brně.

Letos jsou vstupenky rozdělené podle sektorů:

Sektor A (150, 250, 300 Kč)
Sektor B (200, 300, 350 Kč)
Sektor C (200, 350, 400 Kč)
VIP (500 Kč)
Stolek VIP (15.000 Kč)

Další informace jsou zde: Předprodej v Brně

04.10.2012: Seminář s Lady Dragon - Cynthia Rothrock
U příležitosti pořádání 15.ročníku Budoshow v Brně, máte jedinečnou možnost zacvičit se s hollywodskou hvězdou. Její jméno je Cynthia Rothrock.
„Dračí Lady“ nebo „Královna akčních filmů“ to jsou přezdívky populární protagonistky mnoha titulních rolí akčních filmů.
Informace + propozice

20.08.2012: Hledáme sponzory a obchodní partnery
Pokud byste měli zájem spolupracovat na letošním 15. ročníku Budoshow, kontaktujte hlavního pořadatele a organizátora akce, kterým je Libor Macháň. Volejte mobil.: 602 756 704.
  Vyhledávání
  Hlavní partneři
Akce se koná za podpory statutárního města Brna
















  Naše anketa...
Jaké nové bojové umění nebo sport by jste rádi viděli na Budoshow?

HAPKIDO (3939 hl.)
 
NINJUTSU (3386 hl.)
 
IAIDO (2958 hl.)
 
WING CHUN (2930 hl.)
 
ALKAMPF JITSU (2917 hl.)
 
HWA RANG DO (3204 hl.)
 
KALI (2813 hl.)
 
JEET KUNE DO (2592 hl.)
 
PENCAK SILAT (2893 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 27632
  Statistika webu

odpovědná osoba: Libor Macháň | WEBOVÉ STRÁNKY

Web site powered by phpRS