![]() |
![]() |
![]() |
Kendó je moderní forma japonského šermu, která navazuje na tradici, umění a filozofii samurajů. Kendó může cvičit každý (chlapci, dívky, děti) po celý život. Kendó je cesta ke zdokonalení techniky meče, zoceluje tělo a zušlechťuje ducha. Pokud však chcete to této cestě kráčet měli byste zapomenout na slova: nechce se mi, nemohu, neumím to, nedokážu to,…
Kendó – japonské bojové umění boje s mečem, doslova znamená “cesta meče“. Jeho počátky sahají do 12. století, kdy v Japonsku vznikla kasta bojovníků – samurajů. Umění boje s mečem pro samuraje bylo privilegiem, ctností i podmínkou k přežití. Boj s mečem se nazýval Kendžucu (doslova umění meče).
Moderní Kendó vznikalo koncem 19. a začátkem 20. století syntézou a standardizací z několika starých škol. Dnešní Kendó používá obou výcvikových metod – jak cvičení kata, za použití dřevěných mečů bokkenů nebo pravých mečů, tak i cvičení s bambusovým šinajem a ochrannou výstrojí.
Kendó není sport jako je třeba moderní evropský šerm, Kendó je tradiční bojové umění. Přestože se v moderním Kendó soutěží, turnaje slouží spíše jako prostředek dalšího zlepšování prostřednictvím konfrontace a ne jako honba za slávou, tedy jako jeden z nástrojů, nikoliv cíl.
Je to velmi dynamická a náročná tělesná i duševní aktivita. V zápase Kendó kromě fyzické kondice hraje hlavní roli především psychika – schopnost koncentrace mysli a umění se pod tlakem rychle a efektivně rozhodnout, bojový duch, odvaha a strategie. Zápas Kendó je definitivně rozhodnut poměrem psychických sil obou soupeřů. Rozvoj duševních kvalit a silného a odvážného ducha, trpělivosti, čestného a slušného chování jsou ty hlavní věci, které si z dódžó odnášíme do každodeního života.